HÁZIREND

  
 

Füredi téri 14. sz. Lakásfenntartó Szövetkezet

1144  Budapest, Ond vezér útja 19-27.

Telefon/fax: (06 1) 384-6354

e-mail: furedi14lakszov@gmail.com

 

HÁZIREND

 

A házirend célja a lakások és a hozzátartozó helyiségek rendeltetésszerű használatának, a szövetkezeti tulajdon védelmének, az épület állagmegóvásának, a tagság nyugalmának és pihenésének, a szövetkezeti tulajdonú házak tisztaságának, az emberi együttélés alapvető körülményeinek, megtartásának elősegítése.

A házirend hatálya kiterjed a lakásszövetkezet minden tagjára, valamint mindenkire, aki állandó vagy ideiglenes jelleggel az épületben tartózkodik.

1.     A lakásszövetkezet működését, a tagság jogait és kötelezettségeit a közgyűlés által jóváhagyott alapszabály határozza meg, működését az igazgatóság irányítja.

2.     Az alapszabályban foglaltak, a közgyűlés és az igazgatóság határozatainak végrehajtása minden tagra és családtagra kötelező.

3.     A tag tartós távollétének idejére a tulajdona használatát átengedheti, de erről az igazgatóságot köteles tájékoztatni.

4.     A tag vagy bérlő köteles betartani a XIV. kerület Zugló Önkormányzat mindenkor hatályban lévő állattartásra vonatkozó rendeletét.

 

A TULAJDON RENDELTETÉSSZERŰ HASZNÁLATA

 

1.     A tag vagy bérlő a lakás céljára szolgáló helyiségeket a lakókat zavaró ipari vagy más tevékenységre nem használhatja, azt rendeltetésének megfelelően köteles használni. Belső bontással járó átalakításhoz az Önkormányzat, mint építési szakhatóság írásos véleményét be kell nyújtani az igazgatósághoz.

2.     Tilos este 19 óra után olyan tevékenységet folytatni (kalapálás, fúrás), mely nem csak a közvetlen szomszédokat, hanem az egész ház nyugalmát zavarja.

Munkanapokon 8-19 óra között,

Szombaton 9-12 óra között lehet fúrni, ill. átalakítási vagy felújítási munkákat végezni.

Vasárnap és ünnepnap minden ilyen tevékenység tilos!

3.     A WC-kagylóba szemetet vagy bármilyen tárgyat dobni tilos!

4.     Ha a vízszolgáltatás valamilyen oknál fogva szünetel, nem tanácsos a vízcsapot nyitva hagyni. Elutazás előtt ajánlott a vízórák előtti főcsapok elzárása.

5.     A lakások festéséről, tapétázásáról, valamint azok tartozékainak javításáról, karbantartásáról (pl. ablak) a ház állagmegóvása érdekében a tag saját költségére, egyénileg gondoskodik.

6.     A lakás egészének vagy egy részének a nem lakás céljára történő használata, hasznosítása esetén a szerencsejáték szervezéséről szóló törvény hatálya alá tartozó, vagy szexuális vagy erotikus szolgáltatásra irányuló tevékenységet nem folytatható, szexuális terméket és segédeszközt árusítani vagy forgalmazni nem lehet. Ez a tilalom vonatkozik a nem lakás céljára szolgáló helyiségekre is.

A lakásokban, nem lakás célú helyiségekben nem folytatható olyan tevékenység, ami a lakóépület jelleggel össze nem egyeztethető

 

Az Igazgatóság a lakhatás nyugalma, így a zaj és rezgésvédelem, valamint a lakókörnyezetet veszélyeztető más tevékenység megelőzése érdekében a használat, hasznosítás módjának megváltoztatását megtilthatja vagy ahhoz az erre vonatkozó külön jogszabályok előírásainak figyelembevételével kikötött feltétellel is hozzájárulhat.

 

TISZTASÁG

 

1.   Szőnyeget, lábtörlőt, porzsákot a lépcsőházban kirázni tilos!

2.   Tilos a közös helyiségek falaira való firkálás, rongálás! A tisztítás költsége azt a tulajdonost terheli, aki a rongálást végezte.

3.   A liftben és a közös használata szolgáló zárt területeken (lépcsőház, folyosó, pince stb.) tilos a dohányzás.

4.   A lakóépületből tárgyakat kidobni tilos!

5.   A tag köteles lakásában, pincéjében olyan feltételeket teremteni, hogy a rágcsálók, bogarak elszaporodását megakadályozza, ill. kizárja. Nagymértékű rovarfertőzés megszüntetése érdekében a lakás használója a lakásban a rovarmentesítési munkákat köteles elvégezni, illetőleg az illetékes Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat kötelezése alapján azt eltűrni.

6.   A lezárt közös helyiségek tisztításáról a tulajdonosok gondoskodnak (folyosó, szemétledobó).

7.   Az emeleti szemétledobókban felgyülemlett, oda nem tartozó tárgyak elszállításáról gondoskodni kell.

8.   Nem lehet a ledobó-csövön üvegeket és olyan tárgyakat ledobni, amelyektől a cső megsérülhet. A nagyméretű tárgyak begyömöszölése duguláshoz vezet. Mindkét hiba kijavítása a közös költségre nézve plusz terhet jelent.

9.   Aki bármilyen anyag szállítása vagy lerakása által a közös használatú helyiségeket vagy területet beszennyezi, köteles a szennyeződést saját költségén haladéktalanul megszüntetni! Ha a szállító és a használó személye eltér, a szennyeződés megszüntetéséről az köteles gondoskodni, akinek érdekében történt a szállítás!

10.    A lakásfelújítás során keletkező hulladékot (tapéta, csempe, parketta, PVC stb.) a szeméttároló edényekbe (kukákba) rakni nem lehet, azok elszállításáról a felújító gondoskodik. A bejárati kapuk mellé, elé minden tárgy kihelyezése tilos, az nem szemétlerakó-hely! (Kivéve lomtalanításkor).

 

A SZÖVETKEZETI KÖZÖS TULAJDON HASZNALATA, VÉDELME

 

1.   A lépcsőházban, pincelejáratnál kerékpárt vagy egyéb használatú tárgyakat tárolni nem szabad. A lezárt folyosórészekben a kitett tárgyakért az igazgatóság nem felel, azok megóvásáról a tulajdonosok kötelesek gondoskodni.

2.   Az épület tetejére csak indokolt esetben, az igazgatóság engedélyével, a házfelügyelő kíséretében lehet kimenni.

3.   A pincehelyiségeket használók a helyiségből való távozáskor a villanyt kötelesek eloltani és a lejáró ajtaját bezárni.

4.   Aki a közös tulajdonban kárt okoz, köteles a Ptk. szabályai szerint a közösségnek megtéríteni. Költözködés alkalmával vagy a későbbiek során a közös helyiségekben okozott kárnak a szövetkezet javára történő megtérítése akkor is a tagot terheli, ha azt családtagjai, segítőtársai vagy megbízottai okozták.

5.   Gázkészülék javítását csak szakképzett személlyel lehet javíttatni!! Ettől való eltérés esetén minden felelősség a tulajdonost terheli.

6.   A Tűzvédelmi szabályzat utasításait minden tag, a lakóépületben bármely jogcímen ideiglenesen vagy tartósan tartózkodó személy köteles betartani.

7.   A műszaki berendezéseket, készülékeket mindenki köteles a műszaki leírásnak megfelelően használni, az előírt felülvizsgálatot, karbantartást szakemberrel elvégeztetni.

8.   A hideg- és melegvíz mellékmérőket a mindenkor irányadó előírások szerint cserélni, hitelesíttetni kell. E kötelezettség elmulasztása esetén az igazgatóság kezdeményezheti a közüzemi szerződés felmondását. A tag ezt követően a közgyűlés által megállapított átalányt köteles fizetni.

9.   Huzamosabb távollét esetén a lakásban a közművezetékek elzárásáról gondoskodni kell.

10.   Fűtőtestcsere esetén a beépítendő radiátor hőleadása nem haladhatja meg az eredetileg beépített radiátorét. A fűtőtest-cserét a tag vagy használó köteles jelezni az igazgatóságnak. Az Igazgatóság köteles a fűtőtest-csere műszaki paramétereit ellenőrizni és megtiltani, ill. megakadályozni a ház fűtési rendszerét zavaró vagy egyébként szakszerűtlen szerelését. A FŐTÁV radiátorcserére vonatkozó, honlapján közzétett tájékoztatót a Szövetkezet hirdetőtábláján közzé kell tenni.

 

 

Budapest, 2016. szeptember 1.

 

 

Jelen okirat a Füredi téri 14. sz. Lakásfenntartó Szövetkezet változásokkal egybefoglalt hatályosított szövegű Házirendje.

 

 

Kiegészítette:

                                                                                                   Szabóné Wuncs Andrea

                                                                                                      ügyvezető elnök sk.

 

Tisztelt tulajdonosok!  Teendők radiátorcserénél:

Felhívjuk a figyelmüket, nem közömbös, hogy milyen anyagú - acéllemez, alumínium - fűtőtestet vesznek és a beépítendő radiátor hőleadása (hőteljesítménye,kW) nem haladhatja meg a jelenlegi radiátorét. A fűtőtestcserét javasolt jelezni a felhasználói Igazgatóságnak. A lakástulajdonos a Igazgatóság felé tartozik a bejelentési és engedélyezési kötelezettséggel (alapító okirat). Bár a fűtőtest (nem minden esetben) a fogyasztó tulajdona, ugyanakkor része egy osztatlan tulajdonnak (fűtési rendszernek) és az abba való beavatkozás, ha nem szakszerű, más fogyasztónak (esetleg a ház más részén) fűtési hibát, szélsőséges esetben fűtési elégtelenséget okozhat. Egyértelmű, hogy egy nagyobb hőleadó felszerelése csak valakinek (valakiknek) a rovására történhet, hisz ebben a szabálytalanul eljáró fogyasztó valakinek (valakiknek) a kárára vesz ki több "meleget" a közösből. A szakszerűtlen beavatkozás fokozott hibalehetőséggel jár az egycsöves fűtéseknél.

Néhány mondat a fűtőtestek anyagáról: Ha a ház alumínium, pl. radal radiátorokkal van felszerelve, abban az esetben nem jó, ha a fogyasztó lakásába acél alapanyagú lemezradiátor kerül felszerelésre, mert a két különböző anyagú radiátor között a víz közvetítésével elektrolízis, belső korrózió jön létre és általában a több radiátor "megeszi" a másik típust. Volt rá eset, hogy ez 3 éven belül bekövetkezett, azaz kilyukadt az acéllemez radiátor. Ennek a folyamatnak a fordítottja is megtörténhet. Az elektrolízis folyamán a rendszerben "iszap" keletkezik és az, különböző helyeken lerakódhat a fűtési rendszerben. Sajnos erre a jelenségre egyes szerelők nem hívják fel a fogyasztó figyelmét, sőt a fenti hibát fokozzák, hogy az új fűtőtestet vörösrézcsővel kötik, növelve ezzel a hibák lehetőségét.

 (Forrás: Főtáv honlapja:  https://www.fotav.hu/lakossagiugyfelek/gyakori-kerdesek/)

Budapest, 2016. szeptember 1.                                                               

                                                                                Szabóné Wuncs Andrea  ügyvezető elnök sk.