TŰZRIADÓ TERV
Füredi téri 14. sz. Lakásfenntartó Szövetkezet
1144 Budapest, Ond vezér útja 19-27.
Telefon/fax: (06 1) 384-6354, 06-30-463-9453
e-mail: lakszov14@upcmail.hu
Tűzriadó Terv
1. Aki tüzet, vagy annak közvetlen veszélyét észleli, illetve arról tudomást szerez, köteles a TŰZOLTÓSÁG felé haladéktalanul jelezni még akkor is, ha a tüzet már eloltották, vagy önmagától megszűnt.
Ez utóbbi esetekben a helyszínt a vizsgálat lefolytatásáig változatlanul kell hagyni.
2. Tüzet jelezni a TŰZOLTÓSÁG felé a 105 telefonszámon lehet, az alábbi adatok közlésével:
- A TŰZ PONTOS HELYE (kerület, utca, házszám, stb.)
- Mi ég, mi van veszélyeztetve
- EMBERÉLET veszélyben van - e?
- A jelző NEVE, a jelzésre használt TÁVBESZÉLŐ SZÁMA.
3. Tűzjelzéshez, tűzoltáshoz köteles mindenki ellenszolgáltatás nélkül rendelkezésre bocsátani telefonját, hírközlő berendezését, tűzoltásra alkalmas eszközét, szükség esetén közlekedési eszközét.
4. A lakóházban vagy lakásban keletkezett tűz esetén végre kell hajtani a tűz jelzését, meg kell szervezni a lakók riasztását, menekülését, mentését. Riadalom, pánik elkerülése érdekében higgadtságra, nyugalomra és határozottságra kell törekedni.
5. A tűz oltását mindig az égő anyag tulajdonságainak és a tűz méreteinek figyelembe vételével, a rendelkezésre álló, erre alkalmas eszközök, anyagok gyors számbavételével célszerű elkezdeni. Ennek alapvető szempontjai:
- éghető folyadékok okozta tűz vízzel nem, letakarással, elfojtással jól oltható,
- kisebb méretű szilárd éghető anyagok égésénél is alkalmazható a letakarás, majd esetleg a nedves környezetbe (kádba, mosogatóba, stb.) helyezés,
- letakarásra, elfojtásra minél vastagabb, minél alacsonyabb műszáltartalmú anyagokat célszerű használni (pokróc, pléd, stb.)
- elektromos berendezések tüzének oltását csak ártalmatlanítás - hálózati csatlakozás megszüntetése - után szabad elkezdeni,
- szilárd éghető anyagok tüzét a rendelkezésre álló vízforrásból (vízcsap, szódásüveg, stb.) nyert vízzel kezdjük el oltani,
- a tűzoltó készülék esetleges használata előtt mindig olvassuk el a rajta lévő kezelési és használati útmutatót.
6. Sikertelen oltás esetén, vagy a tűz által érintett helyiséget, lakást, illetve a többi lakást elhagyva gondoskodni kell a nyílászárók (helyiségek, lakásajtók,- ablakok, stb.) lehetőség szerinti becsukásáról.
7. Égő, csukott ajtajú helyiséget, lakást felnyitni, a zárt helyen lévő tüzet megközelíteni csak a nyílászáró óvatos nyitásával, mindig annak takarásában szabad.
8. A kiürítés, mentés fő szempontjai:
- az emeleti szintekről MINDEN ESETBEN A LÉPCSŐHÁZON KERESZTÜL hagyjuk el az épületet, a liftet igénybe venni TILOS és életveszélyes!
- lépcsőházba beszűrődő füstöt, hőt a meglévő lépcsőházi ablakok, zárt lépcsőházak esetén a hő- és füstelvezető megnyitásával, üzembe helyezésével lehet elvezetni lifttel szemben található plexi betörésével,
- biztosítsunk elsőbbséget, nyújtsunk segítséget a gyermekek, gyermekes és várandós anyák, az idősek, a rokkantak és mozgáskorlátozottak meneküléséhez,
- a füstgázok ellen a légzőnyílások elé szorított átnedvesített textilneművel (kendő, törülköző, stb.) a kimenekülés időtartamára hatásosan lehet védekezni,
- a tíz vagy annál több szintes, panel lakóépületekben, illetve az egyéb lapos tetős lakóépületek zömében - ha a lépcsőn lejutás akadályozott - felfelé, a tetőn lévő menekülő folyosóra is ki lehet jutni a lépcsőházból, a tetőrács nyitása a rács mellett elhelyezett tűzkazettában lévő kulccsal lehetséges.
- a lakás elhagyása esetén lehetőleg gondoskodni kell a gáz- és vízcsapok elzárásáról az elektromos áram főkapcsolójának lekapcsolásáról /a lakásokban gáztűzhely mellett - felett, szerelő fal mögött WC, emeleti szemét tároló/.
- a földszinten illetve a X. emeleten sötétben fluoreszkáló táblák mutatják a menekülés irányát.
9. Amennyiben a lakásból történő kijutás akadályoztatva van, célszerű a helyiségek nyílászáróit (ajtók, ablakok) becsukni, a szellőzőnyílásokat eltömni, és a legkevesebb éghető anyagot tartalmazó, vizes helyiségbe (pl.: fürdőszoba) behúzódni.
10. A tűzoltóság kiérkező egységei részére biztosítani kell az épület megközelítését, a lakóház környezetében lévő tűzcsapok és vízszerelési helyek hozzáférhetőségét (pl.: az ott parkoló gépjárművek eltávolításával).
Tűzcsap a Ond vezér 19-es ház előtt (parkoló) illetve, az Iskola felőli oldalánál található.
Jelen előírások betartása minden lakó részére kötelező, az előírások nem, vagy nem megfelelő végrehajtása szabálysértési (súlyosabb esetben bűnvádi) eljárást vonhat maga után.
Igazgatóság